Lichtmisviering – zondag 2 februari 2020

SAMANA – Merelbeke

Lichtmisviering – zondag 2 februari 2020
Op zondag 2 februari 2020 om 14u.30 in de zaal van CM-Merelbeke viert SAMANA Merelbeke-Centrum ‘LICHTMIS’.
Na een korte, stemmige bezinning geven we het LICHT door aan elkaar. 
Daarna kan er gesmuld worden van lekkere pannenkoeken en koffie. Deelname in de onkosten is 6 euro.
We maken er een gezellige namiddag van. 

Wat vieren we met ‘Lichtmis op 2 februari’ ? 
Maria-Lichtmis wordt 40 dagen na de geboorte van Jezus gevierd. Het feest verwijst naar een gebruik ten tijde van Jezus. Volgens de Joodse wet moest een pasgeboren jongen 40 dagen na de geboorte naar de tempel worden gebracht om aan het volk te worden getoond (bij meisjes was dit 80 dagen) en te worden toegewijd aan God. Een andere naam voor dit feest is ‘Feest van de Opdracht van de Heer’.
Vanaf de 10de /11de eeuw wijdde men met Maria-Lichtmis kaarsen. De gelovigen kregen kaarsen mee naar huis om hen te behoeden voor onheil. 
Traditioneel worden ter gelegenheid van deze dag pannenkoeken gebakken. Deze traditie is als volgt te verklaren: 
- 2 februari was vroeger één van de twee dagen waarop de plattelandsbevolking van werk of hoeve kon veranderen. De andere dag was 11 november (Sint-Maarten). Dat werd ’s avonds gevierd met een soort haardkoeken, die later evolueerden naar pannenkoeken. 
- De vorm en de kleur van pannenkoeken worden ook gezien als verwijzing naar de zon en het licht. De traditie zegt dat wie met Lichtmis pannenkoeken eet een voorspoedig jaar zal hebben.